kombi-tamiri-3

Petek Temizliğinin Faydaları Nelerdir?

Isınma sistemi kombiler evlerde peteklerle sağlanır. Peteklerin temiz olması doğal gaz tasarrufu sağlar. Bu yüzden her yıl mutlaka peteklerin temizlenmesi gerekir. 2018 yılında 5 petekli bir kombinin petek temizliği 150-180 lira arası değişmektedir. Petek temizliği sonrası doğalgaz faturalarında 30-50 lira arası düşüş yaşanır. 3-4 aylık doğalgaz fatura tasarrufu ile petek temizleme ücretini çıkarmaktadır.

Doğalgaz petekleri bazı durumlarda ısınmaz. Kombi filtresinin pas ve tortu tıkanması sonucu kombi petekleri ısınmaz. Filtrenin tıkanmasıyla birlikte kombi devir daimi sağlıklı çalışmaz. Bağlantı kısmında bulunan pislik tıkayıcı yerinden sökülerek temizlik işleri yapılır. Filtrenin kireç pas ve tortu tıkanması sonucu petekler ısınmaz. U durumda su peteğin her noktasına yayılamaz. Peteklerin bazı bölgesi soğuk kalır.

Petek tesisatı içinde bulunan su zamanla kirlenir. Bu kirlilik peteklerdeki akışkanlığı yok eder. Akışkanlığı zorlaşan kombilerde su devir daim yapabilmek için çok çalışmak zorunda kalır. Bu durum doğal gaz faturalarını yükseltir. Tortu ve paslar peteklere yapıştıkça sıcak suyun petekleri ısıtma gücü zayıflar. Isınmak için doğal gaz tüketimi artmaya başlar.

  • Petek Temizlemenin kombinize katkıları şunlardır:

Sağlıklı yapılan tesisat ve petek temizliği enerjide % 30 oranında tasarruf sağlar. Bu da ciddi bir enerji tasarrufu sağlar.

Kalorifer peteklerinde meydana gelen toru ve kireçler temizlenir. Bu da makineli sistemin ve parçaların temizlenmesine katkı sağlar. Kombinizi uzun süre sorunsuz kullanmanızı sağlar.

Temizliği iyi yapılmayan petekler fazla enerji tüketir sizi daha az ısıtır. İyi temizlenen petekler enerjiyi gereksiz kullanmaz ve ısınmada maksimum sonuç elde etmenizi sağlar.

Petek ve tesisatların içi temizlenir. Kombiniz daha sağlıklı çalışır ve uzun ömürlü olur.

Peteklerde biriken kireçler temizlenir. Bu da peteklerdeki sıcak su döngüsünün sağlıklı çalışmasını sağlar. Petekler kısa sürede ısınır. Bu da evde az yakıt kullanmanızı sağlar. Peteklerin temizliği kombilerinizin arıza yapmasını önler.

,

 

  • Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Petek temizliğine gelen tesisatçılar petekler içinde kirlenen su boşaltılır. Petek temizliğinde bazı kimyasal maddeler kullanılır. Bu kimyasal maddeler petek içinde biriken kireci çözer. Peteklerdeki tıkanıklığı açar.  Petek temizleyici kimyasallar peteklere döküldükten sonra 30-45 dakika beklenir. Bu süre içinde kimyasalların petek içinde biriken kireci çözmesi beklenir. Kimyasallar petek içindeki kireci çözdükten sonra peteklerin içi yıkanır. Yıkama işleminden sonra peteklerin daha dayanıklı olması için koruyucu kimyasal maddeler dökülür. Bu işlemlerden sonra petekler gerçek manada temizlenmiş olur. Tüm bu işlemler 2-3 saat sürer. Bu işlemler için peteğin takılıp sökülmesine gerek yoktur. Kullanılan aletlerin yardımı ile petek olduğu yerde kalır ve petek içi temizliği yapılır.

  • Petek Temizliği Neden Yapılır?

Petek temizliği sayesinde kalorifer tesisatında oluşan tıkanıklık giderilir. Böylece kışın daha iyi ısınabilirsiniz. Peteklerin ısıyı yaymasına engel olan tıkanıklık giderildiği için suyun içindeki kireçlenme etkisi azalır. Bu kireçlenme peteklerin randımanlı çalışmasını engeller. Kombinin parçalarının pas ve tortu tutması engellenmiş olur. Suyun içerisinde yer alan çamur kalıntıları petek temizliği ile giderilir. Petek temizliği yapılmadığı durumlarda bu çamurlu su dine çökerek peteklerin alt kısmında birikir. Bu birikim peteklerin ısı iletmesini engeller. Bu engel peteklerin ısınmamasına neden olur. Tüm bu sıkıntıların giderilmesi için peteklerin bakımının zamanında yapılıp yılda en az 1 kere petek temizliği yaptırılmalıdır. 2018 itibari ile 5 petek temizliği 150-200 lira arası değişmektedir. Petek temizliği için verilen bu ücret temizlik sonrası yakıt tasarrufu sağlanarak kendini kısa sürede amorti edecektir.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.